Szkola Podstawowa nr 11 w Mielecu z Oddzialami Integracyjnymi im. Jana Pawla II :: www.sp11.mielec.pl    Aktualności

Weź nie truj
ESA

Uczniowie naszej Szkoły świętują Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka wspólnie z UNICEF

prawaSzkoła Podstawowa nr 11 w Mielcu bierze udział w światowych obchodach Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka organizowanych przez UNICEF Polska. W tym roku przypada wyjątkowa - 30. rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. 20 listopada to szczególna data, przypominająca o dzieciach i ich prawach. UNICEF w swoich działaniach zwraca uwagę na te kwestie i inicjuje różne projekty, których celem jest upowszechnienie wiedzy o prawach dziecka. Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF to wydarzenie, które jednoczy wszystkie dzieci na świecie.

W tym dniu, w wielu krajach, dzieci oraz dorośli podejmują wspólne inicjatywy, których celem jest okazanie wsparcia i solidarności z dziećmi, których prawa nie są respektowane. To radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem. W obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka włączyły się także placówki edukacyjne w całej Polsce. W naszej szkole zorganizowano warsztaty pod tytułem „ Dla Każdego Dziecka Dzieciństwo”.
 Już kilka dni wcześniej uczniowie pod opieką pań Karoliny Ziobroń i Moniki Sołtys rozpoczęli przygotowania całej akcji. Wykonali piękne plakaty nawiązujące do głównego hasła tegorocznych obchodów oraz informacje przypominające, że tego dnia przychodzimy ubrani na niebiesko. Jest to kolor - symbol organizacji UNICEF, wyraża on zaangażowanie   w obronę praw najmłodszych i jest symbolem Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka.
Uczestnicy warsztatów podczas pogadanki i  prezentacji przedstawionej przez uczennice i uczniów klas 6 D i 7 D dowiedzieli się  o najważniejszych prawach określonych  w Konwencji o Prawach Dziecka, a są to m.in. prawo do życia i tożsamości, prawo do wychowania w rodzinie, prawo do wyrażania własnych poglądów, prawo do prywatności  i wiele innych. Następnie uczniowie wzięli udział w dyskusji na temat swoich praw i obowiązków. Każdy był chętny do wyrażenia swojej opinii, a cała „burza mózgów” została przelana na plakaty i mapy myśli informujące o prawach  i przywilejach naszych podopiecznych.
Do akcji z zaangażowaniem włączyły się również klasy edukacji wczesnoszkolnej. Uczniowie przyszli ubrani na niebiesko i pod opieką pań wychowawczyń ozdobili swoje sale niebieskimi balonami. W klasach 1-3 odbyły się prezentacje multimedialne dotyczące praw dzieci na całym świecie.         zobacz zdjęcia
Organizatorki dziękują wszystkim zaangażowanym osobom za udział w wydarzeniu.

Opracowanie: mgr  K. Ziobroń i mgr M. Sołtys