Szkola Podstawowa nr 11 w Mielecu z Oddzialami Integracyjnymi im. Jana Pawla II :: www.sp11.mielec.pl    Aktualności arrow Kreatywna szkoła arrow Rok 2019 Rokiem Stanisława Moniuszki.

Rok 2019 Rokiem Stanisława Moniuszki.

MoniuszkoZgodnie z uchwałą sejmu RP  rok 2019 ustanowiony został Rokiem Stanisława Moniuszki. W związku z tym  w SP 11 w Mielcu  realizowany jest projekt „Moniuszko…”  W ramach tego przedsięwzięcia uczniowie klas  siódmych i ósmych  naszej szkoły w dniu 18.10.2019  wraz z opiekunami p.M.Rybą, p.E.Golą, P.M.Kuroń, p.M.Rumak-Markowską wzięli udział w niecodziennym wydarzeniu, które odbyło się w sali widowiskowej SCK  w Mielcu. Niezwykły gość - Elżbieta Stanisława Janowska-Moniuszko , prapraprawnuczka Stanisława Moniuszki, naszego wybitnego kompozytora, twórcy opery narodowej , spotkała się z  przedstawicielami społeczności uczniowskiej  mieleckich szkół podstawowych.

Tematem  była oczywiście biografia i twórczość Stanisława Moniuszki, którego dwusetną rocznicę urodzin obchodzimy w tym roku. Mielecka młodzież miała okazję posłuchać krewnej kompozytora, która opowiadała o pradziadku nie tylko jako o twórcy, lecz także jako o człowieku, członku rodziny. Wśród galerii postaci, które przedstawiała , byli potomkowie rodu Moniuszków, o których bohaterka spotkania miała encyklopedyczną wiedzę. Znalazła też czas na rozmowę z mielecką młodzieżą. Elżbieta Moniuszko na pytania z sali odpowiadała wyczerpująco i serdecznie. Nic dziwnego, pani Elżbieta podkreślała, że najbardziej lubi spotkania z dziećmi i młodzieżą.
Jesteśmy wzruszeni, że prapraprawnuczka naszego wielkiego rodaka gościła w Mielcu i że zgodziła się podzielić swoją wiedzą. Na zakończenie spotkania można było wykonać pamiątkowe zdjęcie z niezwykłą osobą, co oczywiście uczniowie SP 11 uczynili.   zobacz zdjęcia