Szkola Podstawowa nr 11 w Mielecu z Oddzialami Integracyjnymi im. Jana Pawla II :: www.sp11.mielec.pl    Aktualności arrow Dla ucznia arrow Osiągnięcia uczniów arrow Tydzień języka angielskiego uczniów klas 4-7.

Tydzień języka angielskiego uczniów klas 4-7.

angielskiW związku z realizowanym przez naszą szkołę projektem unijnym KA1 “Next Step - ICT w pracy nauczycieli SP 11 w Mielcu” odbył się  Tydzień Języka Angielskiego. W  programie przewidziane były ciekawe zajęcia, których celem było  zachęcenie uczestników do pogłębiania wiedzy o języku angielskim oraz kulturze i tradycji literackiej Wielkiej Brytanii.  Za organizację imprezy odpowiedzialne były nauczycielki j. angielskiego panie: Monika Sołtys, Iwona Luberda, Jadwiga Gładysz, Marta Majka - Przywara, Karolina Ziobroń.

W przygotowaniach aktywnie uczestniczyli uczniowie z klas 4-7. Obchody Dni Języka Angielskiego rozpoczęły się uroczyście „herbatką u królowej”. Kolejnym punktem były pokazy filmów dokumentalnych o życiu w Wielkiej Brytanii, oraz prezentacja dzieł literatury angielskiej. Uczniowie wzięli również udział w międzynarodowym projekcie eTwinning „Spring In My Eyes”. Z tej okazji wykonali prace plastyczne i napisali listy po angielsku do rówieśników z Hiszpanii. Równie chętnie uczniowie zaangażowali się w wykonanie ekologicznej wersji znanego wszystkim Big Bena, wykonali gazetki okolicznościowe, a także przeprowadzili wywiad z Panem wicedyrektorem mgrm Jackiem Mleczko w języku angielskim.
Koordynatorem akcji dla klas 4-7 była mgr Monika Sołtys.

An interview with the vice- director and teacher Mr Jacek Mleczko.
Hello. We are members of an after school English club and we would like to ask you some questions if you don’t mind. But before we start an interview, we’d like to ask you three questions.
1.    How many students learn at this school currently?
There are 591 students
2.    How many teachers work here?
82 teachers work here.
3.    How old is our school and how old is the building where we study?
The school was opened in 1964, but the new building was opened in 1999.
You have been already working here for two years. What do you think of a school atmosphere?
I think the atmosphere is nice, the pupils are well- behaved and the teachers are kind.
What studies did you completed in your life?
In my life I completed the studies of : History, Sociology, Philosophy, Management, Ethics and Social  Communication.
What subject do you teach and why?

I teach history because it helps to understand world and people around us in our life.
What was the most important moment in your career?
Getting the job here was the most important moment in my career.
Tell us, please about your hobbies. What do you enjoy doing in your free time?
I like gardening and reading books.
What do you value most in life?
I value people, working for themand love most in my life.
What’s your dream?
My dream is to look at the world through pink glasses.  Everything looks better !
And the last question: If you were an animal, what would you be and why?
I would be a wolf because it is an honest, brave, independent and loyal animal.
I would also like to be a frog because frogs are sometimes kissed by a princess
Thank you very much for the interview!