Szkola Podstawowa nr 11 w Mielecu z Oddzialami Integracyjnymi im. Jana Pawla II :: www.sp11.mielec.pl    Aktualności arrow Kreatywna szkoła arrow Promocja czytelnictwa w naszej szkole -Tydzień wspólnego czytania

Promocja czytelnictwa w naszej szkole -Tydzień wspólnego czytania
czytanieW dniach od 3 do 10 czerwca z inicjatywy pań bibliotekarek, nauczycieli polonistów i wychowawców wszystkich klas 1-6 już po raz trzeci obchodziliśmy w naszej szkole "Tydzień wspólnego czytania". Motywem przewodnim było hasło "Czytanie zbliża".  Nasza szkoła włączyła się w ogólnopolskie obchody, proponując ciekawy program propagujący czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży.  5, 6 i 7 czerwca   w bibliotece szkolnej zostało  zorganizowane głośne czytanie wiersza Juliana Tuwima pt. „Lokomotywa". Uczennice z klasy 6c i 5c czytały młodszym dzieciom z  klas trzecich.  Przedsięwzięcie to cieszyło się dużym zainteresowaniem oraz było radosnym przeżyciem dla słuchaczy.

W ramach współpracy z  Miejską Biblioteką Publiczną - Filia nr 7czytelniczej uczniowie klasy 4c wraz z wychowawczynią i wzięli udział  w spotkaniu biblioterapeutycznym pt. "Siła słów" Prowadząca spotkanie uświadamiała młodym ludziom,  że wypowiadane  słowa posiadają moc i nie są bez znaczenia. Zachęciła do częstego odwiedzania biblioteki i korzystania z księgozbioru  oraz nowości wydawniczych.  Klasy pierwsze obejrzały film zachęcający do czytania -   „Magiczne drzewo– Połykacze książek".  Klasy drugie uczestniczyły w "Pikniku na trawie z książką". Chętni uczniowie klas 4 ,5,6 wykonali projekt okładki - strony tytułowej do swoich ulubionych książek. Zebrane prace można obejrzeć na wystawie w sali 75. Ekspozycja ta cieszy się dużym powodzeniem wśród oglądających. Poza tym uczniowie przygotowali gazetkę tematyczną "Książka- to magiczny świat". Ogromną satysfakcję stanowiło przygotowywanie przez szóstoklasistów gier planszowych na podstawie przeczytanych lektur szkolnych.

Uczniowie wysłuchali pogadanek przeprowadzonych przez nauczycieli polonistów "Książka naszym przyjacielem" i przekonali się w ten sposób o zaletach czytania oraz wartości książek.

Kolejnym przedsięwzięciem w ramach tej akcji było obejrzenie  wystawy w bibliotece szkolnej pt. „Dlaczego warto czytać książki ?".

Jako podsumowanie całej akcji czytelniczej wybrane klasy uzupełniały ankietę  na temat zainteresowań czytelniczych wśród uczniów. Jej wyniki  uświadomiły wszystkim, że książka jest  nieodłącznym towarzyszem każdego człowieka, a poparciem tego wniosku są słowa Wisławy Szymborskiej "Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa,  jaką sobie ludzkość wymyśliła".   zobacz zdjęcia