Szkola Podstawowa nr 11 w Mielecu z Oddzialami Integracyjnymi im. Jana Pawla II :: www.sp11.mielec.pl    Aktualności arrow Kreatywna szkoła arrow Pierwszy etap innowacji pedagogicznej Twórczy uczeń zakończono

Pierwszy etap innowacji pedagogicznej Twórczy uczeń zakończono

innowacja

W Szkole Podstawowej nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi im. św. Jana Pawła II w Mielcu w drugim semestrze roku szkolnego 2016/2017 na zajęciach komputerowych realizowana była  innowacja pedagogiczna „Twórczy uczeń” w klasach: 4a przez A. Ptak, A. Górska, L. Błachowicz,  4b przez A. Ptak, A. Górska, L. Błachowicz,  4c przez A. Górska, I. Lonczak, 4d przez A. Górska, I. Lonczak. Na innowacyjne zajęcia programowania przeznaczono w sumie 24 godziny w cyklu 3 letnim. (po 8 godzin w klasach 4, 5 i 6).  Innowacją objęto wszystkie klasy czwarte - 78 uczniów.

Na początek uczniowie wykonywali  zestawy łamigłówek, dostępne na stronie internetowej https://code.org/learn, których rozwiązanie polegało na ułożeniu programu z gotowych bloczków. Uczniowie musieli wykazać się umiejętnością logicznego myślenia, intuicją i wyobraźnią, aby doprowadzić swojego bohatera do celu.  Właściwie stosowali bloczki z pętlą warunkową (powtarzanie poleceń) lub  instrukcją warunkową.  Kolejnym etapem było zapoznanie z językiem programowania Scratch. Uczniowie poznali interfejs programu, zmieniali wygląd i nazwę postaci, ustawiali tło, budowali skrypty określające ruch postaci, tworzyli proste projekty. np. dialog pomiędzy postaciami, tańczący krab na plaży, akwarium z rybkami. Po tych lekcjach uczniowie nabyli umiejętność algorytmicznego myślenia w rozwiązywaniu problemów nie tylko za zajęciach komputerowych.
Programowanie w takiej formie było dla nich świetną zabawą.

Opracowała: mgr Anna Ptak