Szkola Podstawowa nr 11 w Mielecu z Oddzialami Integracyjnymi im. Jana Pawla II :: www.sp11.mielec.pl    Aktualności arrow Kreatywna szkoła arrow Uczniowie na spektaklu teatralnym w oparciu o lekturę "Kamienie na szaniec"

Uczniowie na spektaklu teatralnym w oparciu o lekturę "Kamienie na szaniec"

spektakl 27 września uczniowie klas : 7b, 7c, 7d i 8c obejrzeli piękną  adaptację sceniczną książki Aleksandra Kamińskiego pt. „Kamienie na szaniec”. Spektakl miał miejsce w SCK w Mielcu.
Dzieło „Kamyka” wyreżyserowane przez Teatr Edukacji z Wrocławia  stanowi wzruszającą  historię o sile przyjaźni, braterstwa, patriotyzmie oraz o honorze. Skoncentrowana na autentycznych wydarzeniach spod Arsenału opowieść o wspaniałych młodych ludziach: Alku, Rudym i Zośce, których młodość i dojrzewanie przypadło na czas okupacji, odsłoniła przed widzami wir okupacyjnej rzeczywistości.

Życie każdego z nich to osobna historia urozmaicana kolejnymi zdjęciami. W to życie brutalnie wkroczyła wojna. Zdjęcia uśmiechniętych twarzy zostały kolejno zastąpione zdjęciami egzekucji, fotografiami płonącej Warszawy czy ludzi umierających śmiercią głodową w obozach koncentracyjnych. Sugestywna gra aktorska, nowoczesne środki multimedialne, gra świateł, muzyka w nowoczesnej aranżacji dopełniły opowieść. Wszyscy  z uwagą i w niezwykłym skupieniu śledzili losy bohaterów książki, którzy w tych trudnych czasach „potrafili pięknie umierać i pięknie żyć”.
        Była to kolejna, niezwykła lekcja historii, która uzmysłowiła młodym ludziom, że wydarzenia opisywane przez Aleksandra Kamińskiego nie są tak bardzo odległe i może w ich najbliższym  otoczeniu jeszcze żyją świadkowie historii, pamiętający II wojnę światową. Pamięć o nich musimy pielęgnować, bo to oni oddawali życie za wolną Polskę i niepodległość, którą my teraz możemy się cieszyć.   zdjęcia
Opiekunowie uczniów: Magdalena Rumak-Markowska, Monika Kuroń, Małgorzata Ryba, Monika Sołtys.

Opracowały : mgr Magdalena Rumak-Markowska, mgr Monika Kuroń